Home » JUBILEJI: 30 godina Opel MAXX-a – Smart pre Smarta
AKTUELNO

JUBILEJI: 30 godina Opel MAXX-a – Smart pre Smarta

Tri godine pre prve generacije Smarta, Opel je promovisao studiju MAXX. U tom trenutku se očigledno činilo da urbanizacija nudi prostor za vozila subkompaktne klase. Danas, uprkos nesmanjenom tempu širenja gradova, situacija je potpuno drugačija

Opel je 1995. godine na Sajmu automobila u Ženevi predstavio potpuno novi automobilski koncept koji je pomerio granice onoga što se do tada smatralo mogućim. Njegovo ime: Opel MAXX. Dizajn modela MAXX pretvorio je u stvarnost ono što je dotad delovalo nedostižno – automobil čiji se prostor, oprema i izgled mogu u potpunosti prilagoditi individualnim zahtevima i ukusu.

Kako bi to postigli, Opelovi inženjeri i dizajneri krenuli su potpuno novim putem u razvoju modela MAXX. Umesto klasičnih presovanih čeličnih limova, spoljašnja karoserija je uglavnom izrađena od ekstrudiranih aluminijumskih profila u modularnom dizajnu.

Karoserija je izrađena od ekstrudiranih aluminijumskih profila

Različiti segmenti su zavareni u ćeliju koja je delimično bila izložena i uključena u konstrukciju spoljašnjosti i unutrašnjosti – struktura poznata iz avio-industrije, ali potpuno nova za automobilsku proizvodnju, za šta je Opel obezbedio patentna prava.

Ćelija izrađena od ekstrudiranih aluminijumskih profila činila je osnovu modularnog dizajna. Bila je ključ MAXX koncepta i prethodnik modernih fleksibilnih arhitektura vozila. Sa dužinom od samo 2,97 metara i širinom i visinom od po 1,58 metara, dvosed MAXX je nudio obilje prostora.

Ako su kupci želeli da ponesu više prtljaga, mogli su da izaberu MAXX kao dvosed sa zapreminom prtljažnika od 500 litara. Čak je bilo moguće prevoziti kabaste predmete dužine do dva metra. A u slučaju da je bilo potrebno prevesti više putnika, zadnja klupa ugrađena u aluminijumsku konstrukciju omogućavala je i tu opciju.

Pored toga, novi dizajn je omogućavao relativno laku izradu vozila sa različitim međuosovinskim rastojanjima i dužinama na osnovu MAXX platforme. Na istoj osnovi mogli su nastati kabriolet, pik-ap, terensko vozilo, kombi ili taksi. Ideja je bila da MAXX „raste“ zajedno sa različitim potrebama, a kupci bi mogli menjati karoseriju i unutrašnjost čak i nakon što su preuzeli vozilo.

PROČITAJTE JOŠ:

Prvih 125 godina motora iz Škoda pogona

Opelov razvoj sedišta – Od kočije do AGR sertifikata

Pored fleksibilnosti, inženjeri su mnogo pažnje posvetili i bezbednosti. Pored čvrste aluminijumske strukture, MAXX iz 1995. godine je već imao vozački vazdušni jastuk i sistem protiv blokiranja točkova (ABS). Prednje ogibljenje tipa McPherson, korišćeno je i u modelima Opel Vectra i Opel Omega.

Za optimalnu bezbednost, rezervoar za gorivo je bio smešten između zadnjih točkova, dok je aluminijumska struktura štitila zadnji deo i omogućavala deformabilnu zonu napred. Zahvaljujući upotrebi lakog metala, MAXX je težio samo oko 650 kilograma.

Niska masa i ultrakompaktne dimenzije same po sebi su omogućavale maksimalnu efikasnost. Ali Opelovi inženjeri nisu bili zadovoljni konvencionalnim rešenjima ni kada je pogon u pitanju.

Samo nekoliko meseci nakon premijere u Ženevi, MAXX se pojavio i na Sajmu automobila u Frankfurtu kao prototip spreman za vožnju – sa superlakim točkovima od magnezijuma, panelima vrata i blatobranima od ugljeničnih vlakana i štedljivim trocilindarskim motorom tada visoke tehnologije.

Taj jednolitarski motor je u to vreme bio prvi trocilindarski motor koji je evropski proizvođač automobila razvio za serijsku proizvodnju, a po isporuci snage nadmašivao je i neke četvorocilindarske motore. Ipak, najimpresivnija je bila niska potrošnja goriva: prema tada važećem “Euromix” testnom ciklusu, MAXX je trošio samo 3,9 litara benzina na 100 kilometara pri konstantnoj brzini od 90 km/h.

Opel MAXX u društvu električnog Opel Rocks-a

Danas je ulazak u Opelov svet subkompaktnih modela nešto drugačiji. Iako ovakvi automobili postoje, kompanije ih promovišu sa nešto manje entuzijazma. Tržištu se nudi električni Opel Rocks, nastao kao deo Stellantis programa. Ovaj minijaturni Opelov model nudi električni domet do 75 kilometara, koji se može preći brzinom do 45 km/h.

Ovaj dvosed se može puniti putem obične kućne utičnice, a odgovarajući kabl za punjenje je smešten iza suvozačevih vrata. Sa prečnikom okretanja od samo 7,20 metara i dužinom od 2,41 metar Opel Rocks je daleko praktičniji od najmanjih gradskih modela.