Home » JUBILEJI: Rolls Royce Phantom – Prvih sto godina
AKTUELNO

JUBILEJI: Rolls Royce Phantom – Prvih sto godina

Od 1925. godine, Phantom je postao najprepoznatljiviji simbol uspeha. Kroz osam generacija, prevozio je kraljevske ličnosti, vođe, umetnike i industrijske magnate, prisustvujući nekim od najznačajnijih trenutaka moderne istorije

Povodom stogodišnjice modela Phantom, dizajneri Rolls-Roycea su kreirali nova umetnička dela u čast Phantomove kulturne ostavštine. Inspiraciju su pronašli u narudžbini iz 1910. godine kada je umetnik Čarls Sajks – tvorac čuvene statue „Duh ekstaze“ – naslikao uljane slike Phantoma u ambijentima koji su odražavali životni stil klijenata. Novi radovi oslikavaju raznovrsne svetove i živote u kojima je Phantom boravio tokom proteklog veka.

Jedan od velikih komandanata Drugog svetskog rata, feldmaršal Bernard Lou Montgomeri, nosio je nadimak „spartanski general“ zbog svog skromnog načina života. Jedini luksuz koji je sebi dozvolio bio je lični prevoz.

Shvatajući moć simbola i imidža, Monti je koristio dva Phantoma III kako bi preneo poruke postojanosti, pouzdanosti i sigurnosti svojim vojnicima – pokazavši im da će ostati uz njih i u najmračnijim trenucima.

Uoči Dana D, u junu 1944. godine, koristio je jedan od svojih Phantoma da preveze Vinstona Čerčila, generala Ajzenhauera, pa čak i kralja Džordža VI na planerske sastanke Savezničke vrhovne komande u Hempširu. Nakon rata, drugi Phantom koristio je za prevoz premijera Kanade, Australije i Novog Zelanda.

Dok su Montgomerijevi Phantomi prisustvovali događajima koji su oblikovali savremeni svet, drugi su postali deo kraljevskih dvora – naročito u Velikoj Britaniji.

Godine 1948, ubrzo nakon venčanja sa princezom Elizabetom, vojvoda od Edinburga zatražio je da se izradi Phantom za njihovu zajedničku upotrebu. Tako je nastao prvi Phantom IV, kodnog imena Maharadža od Nabhe, koji se i danas koristi pod istim imenom. Ovaj automobil obeležio je početak duge kraljevske povezanosti sa brendom Rolls-Royce.

Rolls-Royce kraljice Elizabete II i princa Filipa dolazi u Vestminster povodom otvaranja Parlamentarne konferencije Komonvelta 25. septembra 1961. godine. (Foto: Keystone-France/Gamma-Keystone putem Getty Images)

Britanska kraljevska porodica kasnije je naručila još jedan Phantom IV, dva Phantoma V i dva Phantoma VI za potrebe prevoza suverena. Najpoznatiji među njima je Phantom VI Silver Jubilee, poklonjen kraljici Elizabeti II 1977. godine povodom 25 godina njene vladavine. Ovaj automobil je korišćen i na venčanju vojvode i vojvotkinje od Kembridža 2011. godine.

Kraljica Elizabete II u Rolls Royce Phantom-u

Na drugim kontinentima, jedan Phantom V odigrao je ulogu u rađanju jedne države. Isporučen 1966. godine šeiku Zajedu bin Sultanu Al Nahjanu, osnivaču Ujedinjenih Arapskih Emirata, korišćen je tokom njegove inauguracije kao vladara Abu Dabija. Godine 1971, u njemu je stigao prvi britanski ambasador u UAE, Džejms Tredvel, na ceremoniju osnivanja federacije.

Britanski diplomati širom sveta koristili su Phantom kao svoje sredstvo „meke moći“. Ambasadori u Tokiju, Vašingtonu, Nju Delhiju i drugim gradovima koristili su ga kao simbol prestiža. Sir Džon Fretvel, bivši ambasador u Parizu, rekao je za The Times: „Moj Rolls mi je svakako pomogao pri posetama Jelisejskoj palati. Stražari na kapiji nisu imali izgovor da ne znaju da dolazi britanski ambasador.“

Phantom je oduvek bio impozantno prisustvo, bilo na svetskoj sceni ili u svojoj matičnoj zemlji. Phantom V iz 1959. bio je dugačak 5,8 metara – neki istoričari veruju da je minimalna razdaljina između britanskih parking aparata tada prilagođena upravo njegovim dimenzijama.

Neće svaki Phantom V završiti u kraljevskim ili diplomatskim rukama. U decembru 1964. Džon Lenon sebi je poklonio Phantom V kao nagradu za uspeh filma A Hard Day’s Night. Zahtevao je da automobil bude potpuno crn, spolja i iznutra (osim tradicionalno svetlih Pantheon maske i statue „Duh ekstaze“, koje su morale ostati takve po insistiranju fabrike).

Umetnička i smela interpretaciija – Rolls Royce Phantom Džona Lenona

Lenonov Phantom bio je jedan od prvih automobila u Britaniji sa zatamnjenim staklima. Kako je rekao za Rolling Stone 1965: „Ako je dan kad se vraćaš kući, i dalje je mrak u autu – samo zatvoriš prozore i kao da si još u klubu.“

Međutim, najpoznatije izdanje doživljava 1967. – neposredno pred izlazak albuma Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – kada ga prefarbava u jarko žutu i prekriva cvetnim motivima i zodijačkim simbolima. Automobil postaje simbol umetničke slobode i Leta ljubavi.

Lenon je kasnije izjavio da ga je nepoznata Engleskinja napala kišobranom vičući: „Kako ste mogli to da uradite Rolls-Royceu!“ – čime je legenda automobila samo dodatno porasla.

Omar Šarif i Ingrid Bergman

I Holivud je zavoleo Phantom. Među filmskim pionirima, Džek Vorner, suosnivač studija Warner Brothers, kupio je Phantom. Zvezde poput Freda Astera, Grete Garbo i Meri Pikford bile su među prvim vlasnicima.

Phantom III se 1964. pojavljuje u filmu Goldfinger, gde negativac krijumčari zlato – jedna od čak 12 pojavljivanja Rolls-Royce automobila u serijalu o Džejmsu Bondu. Godine 2024, Rolls-Royce je obeležio 60 godina filma modelom Phantom Goldfinger, unikatnim Phantomom VIII inspirisanim originalnim dizajnom u crno-žutoj kombinaciji.

Jedna od sporednih uloga Fantoma – Scena iz filma “Goldfinger”

Te iste godine prikazan je i film The Yellow Rolls-Royce sa glumačkom postavom iz snova: Reks Harison, Ingrid Bergman, Širli Maklejn, Omar Šarif, Džordž S. Skot, Alen Delon i Žan Moro – i Phantom II iz 1931. godine.

PROČITAJTE JOŠ:

Prvih 125 godina motora iz Škoda pogona

JUBILEJI: 30 godina Opel MAXX-a – Smart pre Smarta

Pesma iz filma Forget Domani osvojila je Zlatni globus, a kasnije su je snimili i Peri Komo i Frenk Sinatra – koji je takođe bio vlasnik Rolls-Roycea.

Još jedan velikan pop kulture, Elvis Prisli, kupio je Phantom V 1963. godine. Imao je mikrofon po meri i komplet za pisanje u zadnjem naslonu za ruke. Kada su kokoške njegove majke oštetile reflektujuću Midnight Blue boju kljucajući sopstveni odraz, prefarbao ga je u Silver Blue, kako se oštećenja ne bi videla.

Godine 1968, Elvis poklanja auto u humanitarne svrhe – što je inspirisalo pesmu Elvis’s Rolls-Royce koju su izveli Leonard Koen i bend Was (Not Was).

Pojava modela Phantom VII početkom 2000-ih poklopila se s usponom samostalnih preduzetnika, globalnih zvezda i društvenih mreža. Oslobođeni tradicionalnih kodova luksuza, želeli su da iskažu svoju ličnost, a ne samo bogatstvo – Phantom je postao savršen medij.

Savremeni Rolls Royce Phantom

Mnogi od onih koji su bogatstvo stekli u novim industrijama investirali su u Phantom, a potom koristili svoje platforme da to podele sa svetom – bilo putem televizije, Facebooka, Instagrama ili YouTube-a.

Phantom je postao neizostavan na crvenim tepisima. Na zatvaranju Olimpijskih igara u Londonu 2012. pojavila su se tri posebna Phantom Drophead Coupé modela – spektakularan dolazak za spektakularan događaj, emitovan direktno milionima širom sveta. Phantom je postao i zvezda društvenih mreža.

Danas, u svojoj osmoj generaciji, Phantom ostaje krajnji izraz automobilske superiornosti. Nastavlja da odražava i oblikuje svet oko sebe, privlačeći pojedince koji definišu svoju epohu. Svaka nova, sve raskošnija personalizovana narudžbina donosi novo poglavlje u priči o moći, kulturi, uticaju i ličnom izrazu.