Home » Probna vozačka dozvola – sve što treba da znate
TEMA

Probna vozačka dozvola – sve što treba da znate

Šta mladi vozači sa probnom vozačkom dozvolom smeju, a šta ne? Koja je tolerancija na alkohol sa probnom vozačkom dozvolom? Kolika brzinska ograničenja važe za vozače sa probnom vozačkom dozvolom. Koja pravila važe za maloletne vozače? Pod kojim uslovima vozač sa probnom vozačkom dozvolom sme da uprvlja noću?

Od kako su uvedene probne vozačke dozvole za novopečene vozače, često se postavljaju mnoga pitanja šta se sa probnom vozačkom dozvolom sme, a šta ne sme. U narednom tekstu dajemo odgovore na neka od najčešćih pitanja:

Maksimalna snaga automobila je 109 KS

Vozač sa probnom vozačkom dozvolom ne sme da upravlja automobillom sa više od 109 konjskih snaga, odnosno 80 kW, kako je upisano u saobraćajnoj dozvoli automobila. Automobilom sa više od 109 konjskih snaga vozač sa probnom vozačkom dozvolom sve da upravlja samo ukoliko se u vozilu nalazi član porodice sa vozačkom dozvolom B kategorije koju poseduje duže od pet godina. Kazna na nepridržavanje ovom pravilu je od 20 do 40.000 dinara ili kazna zatvora do 30 dana.

Bez noćne vožnje

Vozač sa probnom vozačkom dozvolom ne sme da upravlja automobilom u noćnim satima od 23:00h do 06:00h. Tokom noći nije dozvoljeno upravljanje automobilom ni uz nadzor starijeg vozača ili člana porodice. Kazne za ovaj prestup su od 10.000 do 20.000 dinara, šest kaznenih poena i zabranja upravljanja motornim vozilom od minimum tri meseca.

Takođe je važno napomenuti da za vozače sa probnom vozačkom dozvolom važi nulta tolerancija na alkohol. Za izmerenu količinu alkohola do 0,5 promila preti kazna od 10.000 dinara. Ista kazna vozačima važi i ako kiriste mobilni telefon dok voze. Zabranjeno je telefoniranje čak i uz upotrebu “hends fri” uređaja.

Maksimalna brzina je 110 km/h

Za mlade vozače sa probnom vozačkom dozvolom važe i drugačija ograničenja brzine. Na auto-putu vozač sa probnom vozačkom dozvolom ne sme da vozi brže od 110 kilometara na čas, a na putu rezervisanim za saobraćaj motornih vozila maksimum je 90 kilometara na čas.

U svim drugim situacijama maksimalna brzina kojom vozači sa probnom vozačkom dozvolom smeju da upravljaju je 10 odsto manja od propisane. Dakle ako je na znaku označena maksimalna brzina od 60 kilometara na čas, mladi vozači ne smeju da voze brže od 54 kilometra na čas, a umesto maksimalnih 40 kilometara na čas, važi svega 36 kilometara na čas.

Automobil mora da bude propisno obeležen

Automobili kojima upravlja lice sa probnom vozačkom dozvolom mora da poseduje posebnu P oznaku u gornjem desnom uglu vetrobrana i na zadnjem staklu u gornjem desnom uglu. To ne moraju da budu nalepnice, već i može da bude i neko privremeno rešenje, kako bi po potrebi moglo da se skine. Izgled nalepnice možete da preuzmete i sa sajta neke od auto škola i da odštampate, ali mora da bude u boji, a ne na crno-belom štampaču.

Svi koji su vozački ispit položili pre napunjenih 18 godina ne smeju da voze bez nadzora starijeg vozača koji dozvolu mora da ima minimum pet godina. U ovom slučaju to ne mora da bude član porodice. Kazna za ovaj prekršaj je od 20.000 do 40.000 dinara ili zatovr do 30 dana, kao i šest kaznenih poena i zabranja upravljanja automobilom od tri meseca.

Maloletni vozači sa probnom vozačkom dozvolom takođe ne smeju da prevoze više od tri osobe, uključujući i osobu koja vrši nadzor. Punoletni vozači sa probnom vozačkom dozvolom smeju da prevoze onoliko osoba za koliko je vozilo registrovano.

Ograničenja po pitanju priključnih vozila

Vozači sa probnom vozačkom dozvolom, kao i maloletnici sa probnom vozačkom dozvolom smeju da vuku prikolicu do ukune mase od 750 kilograma. Probna vozačka dozvola se izdaje na dve godine. To važi za sve koji dozvolu steknu posle napunjenih 19 godina.

Oni koji još nisu napunili 19 godina moraju da nose probnu vozačku dozvolu sve dok ne napune 21 godinu. To ipak ne važi za sve – učenicima srednjih škola, koji se obrazuju za obrazovni profil vozač motornih vozila i koji su položili vozački ispit za upravljanje vozilima C i CE kategorije, probna vozačka dozvola za upravljanje vozilom kategorije B izdaje se sa rokom važenja od jedne godine.